“כבשת הרש”

הקריקטורה השבועית של עידית

הכניסה לבית הספר וחג הקורבן
(الدخول المدرسي وعيد الأضحى)
עיתון “אלעֻיוּן” (العيون), מרוקו

רקע לקריקטורה:
המרוקאים נאנקים תחת העול הכלכלי. זה עתה הסתיימו “עיד אלפִטְר” וחופשת הקיץ, וכבר מחר מתחילה שנת הלימודים ועמה “חג הקורבן” (عيد الأضحى, עיד אלאַדְחַא). אז מה עושים? לוקחים הלוואות, קונים ספרים משומשים, או פשוט מוותרים על אחד ממנהגי החג – שחיטת הכבש, הוא הקורבן. מלך מרוקו נחלץ לעזרה ויצא ביוזמה שנקראת “מיליון תיקים”: חלוקת תיקים וספרי לימוד ליותר מארבעה מיליון תלמידים נזקקים. אך, למרות זאת, נותרו משפחות שנאלצו להפסיק את לימוד ילדיהן בבית הספר בשל ההוצאות הכספיות הגדולות. אחד מהמרואיינים מתרפק על העבר בנוסטלגיה ואומר: “אינני מבין מה קרה היום? מדוע צריך כל כך הרבה ספרים? פעם למדנו עם ספר, מחברת, לוח וגירים..ולא נגרם לנו שום נזק”…הוא מתלונן…
תיאור הקריקטורה:
מעל הקריקטורה כתוב: הכניסה לבית הספר+ חג הקורבן. הכבש של חג הקורבן מלחך עשב, תוך כדי כך שהוא נושא על גבו תיק עמוס במכשירי כתיבה בדרכו אל בית הספר.
ערבית “על קצה המזלג”:
כבש = כַּבְּש (كبش) או: חַ’רוּף (خروف). שנת הלימודים= אלעַאם א-דִרַאסִי (العام الدراسي) או: א-סַנַה א-דִרַאסִיֶה (السنة الدراسية)
שאלות למחשבה:
איך זה שחג הקורבן “נפל” השנה על תחילת שנת הלימודים? האם זה קורה בכל שנה? כמה ימים חוגגים את חג הקורבן? (רמז, הוא נקרא “החג הגדול”) ולזכר מה הוא נחגג?

השארת תגובה

הרשמה לעדכונים

שתפו...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן