גם אני – אַנַא כַּמַאן

גם אני – אַנַא כַּמַאן

הקריקטורה השבועית של עידית

Me Too# האשתאג שבו נשים מהעולם מספרות/משתפות את ההטרדות המיניות שחוו
(هاشتاغ تتبادل فيه نساء العالم تجاربهن مع التحرش الجنسي)
מתוך אתר: אלעַרַבִּי אלגַ’דִיד (العربي الجديد)

הרקע לקריקטורה:
הקמפיין העולמי “גם אני” ME TOO נגד הטרדות ותקיפות מיניות של נשים תפס תאוצה ברשתות החברתיות גם במדינות ערב. נכון שכבר עסקתי בסוגיית ההטרדות המיניות זה מכבר…אך הנושא קרוב ללבי (יעידו על כך הרצאותיי הנלהבות על מעמד האישה באסלאם בליווי קריקטורות כמובן…איך לא?)
אז מה קורה במצרים? בשבוע שעבר הותקפה בחורה ברחובות קהיר ע”י גבר כנקמה על כך שהעזה להתלונן נגדו על תקיפה מינית שביצע בה שנתיים קודם לכן.
קהיר, בירת מצרים, נחשבת לאחת הערים המסוכנות בעולם לאישה, אם לא המסוכנת שבהן. אחת הסיבות לכך היא המצב הכלכלי במצרים שהולך ומידרדר בשנים האחרונות. האבטלה גואה. נשים אינן מצליחות להגיע לעצמאות כלכלית, והגברים המובטלים מסתובבים ברחובות חסרי מעש ומשחרים לטרף.
אז האם האשמה היא של הקורבן? עו”ד מצרי בשם נַבִּיה אלְוַחְש האשים בתכנית טלוויזיה את הנשים המתלבשות בחוסר צניעות. הוא טען שהן מביאות זאת על עצמן וכי זו חובה לאומית להטריד ולאנוס אותן…ממש כך!!! תבדקו בעצמכם (לצפייה בסרטון ה youtube של התכנית:
https://www.youtube.com/watch?v=AsAxDE8tn-I&t=18s) האמת, גם אני הייתי בשוק!!!
תיאור הקריקטורה:
צלליות הנשים השונות המוטרדות מינית אומרות את הכול. כל אחת מהן מושתקת ע”י אמירות כמו: “هششش!!!” =שקט!!! “بلاش فضائح”= בלי פדיחות/שערוריות (אל תעשי פדיחות!), “أسكتي أشرفلك!”=שיתקי, יותר מכובד בשבילך!(עדיף לך) “خليها مستورة” = תשאירי זאת “מתחת לשטיח”/אל תגלי… ועוד…
יש כאן ביקורת עצמית על החברה הערבית שמעדיפה להדחיק את הנושא הכאוב של הטרדות מיניות בגלל הבושה. אישה שמתלוננת על תקיפה מינית מטילה כתם על המשפחה, ועל כן רצוי שתשתוק ולא תגלה זאת ברבים.
ערבית “על קצה המזלג”:
גם אני = אַנַא כַּמַאן (أنا كمان)
הטרדה מינית (כבר כתבתי זאת פעם…)=תַחַרוּש גִ’ינְסִי (تحرش جنسي)
קמפיין = חַמְלֶה (حملة)
שאלות למחשבה:
מדוע, לדעתכם, לא אוכפים את החוק במצרים (6 חודשי מאסר וקנס של כ- 3000 לירות מצריות = 170 דולר), נגד תוקפי הנשים?
לפי דו”ח של האו”ם שהתפרסם לפני מספר חודשים מגיע אחוז הנשים המוטרדות במצרים ל 99.3% !!! – אילו עוד סיבות יכולות להיות לכך פרט למצב הכלכלי הקשה השורר במצרים?

השארת תגובה

הרשמה לעדכונים

שתפו...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן